Megállíthatatlan a termelői árak emelkedése, 40 százalék fölötti a drágulás
Nem csoda, hogy annyi minden brutálisan drágul a magyar iparban, már az előállítás is sokkal több pénzbe kerül, mint egy évvel, vagy akár csak egy hónappal ezelőtt.
Nem csoda, hogy annyi minden brutálisan drágul a magyar iparban, már az előállítás is sokkal több pénzbe kerül, mint egy évvel, vagy akár csak egy hónappal ezelőtt.
Egyre gyorsabban emelkednek a mezőgazdasági árak - derül ki a KSH friss összesítéséből. A gabonafélék felvásárlási ára például 64,9 százalékkal nőtt egy év alatt.
A magyar fejlesztésű KofaGO nemcsak a kapcsolódási pontot segít megtalálni a termelők, illetve a vásárlók között, hanem időt és pénzt is spórolhatnak használói. Mindegy, hogy kolbászt vagy almát venne, üsse be, ami kell, az app pedig nyomban mutatja a legközelebbi árust.
Egy éve töretlenül emelkednek az ipari termelői árak, az árváltozás hátterében a bérek növekedése, az olajár-emelkedés és a forint gyengülése áll.
A KSH termelői árakról szóló gyorsjelentésében visszaköszön, amit nemrég az infláció meglódulásáról közölt.
Korábban egész más álláspontot képviselt az Európai Bizottság.
Áprilisban az egy évvel ezelőttihez képest 8 százalékkal voltak alacsonyabbak a mezőgazdasági termelői árak.
Átlagosan 0,5 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak júliusban az előző hónaphoz képest, de 0,3 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal.
Az ipari termelői árak 0,6 százalékkal csökkentek márciusban az előző hónaphoz képest és 1,9 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel azelőtt. Az ipar belföldi értékesítési árai és a forintban számolt exportárak egy hónap alatt egyformán 0,6 százalékkal csökkentek, tavaly márciussal összevetve a belföldi árak 2,5, az exportárak 1,6 százalékkal estek vissza - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Februárban 10,9 százalékkal csökkentek a mezőgazdasági termelői árak - közölte a KSH.
Októberben a mezőgazdasági termelői árak 15,4 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest. A két fő termékcsoport változásának iránya ellentétes: a növényi termékek ára 23,9 százalékkal mérséklődött, az élő állatok és állati termékeké 1,8 százalékkal emelkedett.
Júliusban a növényi termékek ára az év eleje óta tartó csökkenés után 5,3 százalékkal emelkedett, míg az élő állatok és állati termékek ára 9,3 százalékkal nőtt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett adatai szerint.
Emelkedtek júliusban az előző havihoz képest az ipari termelői árak (PPI) az euróövezetben és az EU-ban - közölte kedden az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
Az amerikai termelői árak júliusban már a második egymást követő hónapban nőttek.
Bár egyre népszerűbbek Magyarországon a "Közvetlenül a termelőtől!"-típusú szerveződések, Budapesten alig találni olyan piacot, ahol közvetlenül a termelőtől lehet vásárolni hazai dinnyét. Pedig a szezon elindult. Nem kis kormányzati csinnadtrattával.
Márciusban az agrártermékek termelőiár-szintje 4,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül a növényi termékek ára 11,7 százalékkal mérséklődött, míg az élő állatoké és az állati termékeké 14,7 százalékkal nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
A német termelői árak 2010 júniusa óta a legkisebb ütemben nőttek idén februárban. Az emelkedést januárhoz hasonlóan ezúttal is elsősorban az energiaárak jelentős emelkedése okozta - közölte a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden.
Tavaly novemberben az exportárak 3,2 és a belföldi értékesítési árak 1,5 százalékos emelkedésének eredőjeként egyetlen hónap alatt 2,5 százalékkal nőttek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, és 8,0 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
Németországban a termelői árak 0,2 százalékkal emelkedtek októberben a szeptemberi szinthez képest és 5,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel azelőtt - jelentette a szövetségi statisztikai hivatal pénteken. Az elemzők változatlan termelői árakat jósoltak havi összehasonlításban, illetve 5,3 százalékos éves drágulást vártak.
A belföldi- és az exportár-változás eredőjeként az ipari termelői árak az augusztusihoz képest 3,3 százalékkal nőttek, alapvetően a járműgyártás, kőolaj-feldolgozás és elektronikai termékek gyártása ágazatokban tapasztalható áremelkedések miatt. Ilyen mértékű havi változás az elmúlt évben nem volt tapasztalható - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.